2019
műszaki
Répai Attila
Folyamatos vérnyomásmérés kameraalapú optikai módszerekkel
Témavezető:
Dr. Sótonyi Péter, Dr. Cserey György
Összefoglaló
A folyamatosan mért vérnyomásjel nagy jelentőséggel bír az intenzív osztályon ápolt betegek állapotának megfigyelésében és az érrendszeri betegségek diagnosztizálásában. Napjainkban ezt invazív méréssel végzik, az alkar artériáiban elhelyezett branülön keresztül. Ekkor a vérnyomást közvetlenül mérhetjük, így ez a módszer nyújtja a legpontosabb eredményeket, amelyekhez az új módszerekkel végzett méréseket hasonlíthatjuk. Azonban a hosszabb ideig végzett invazív mérés igen kockázatos, ezért hosszú ideje kutatják, hogyan lehetne hasonló eredményeket elérni nem invazív módszerekkel.

Célom egy olyan eszköz létrehozása, amely nem invazív módon, az érfal lüktetésének mérésével rögzíti a vérnyomás jelalakját, amelyet valós időben megjeleníthetünk vagy eltárolva elváltozásokra utaló jelalakokat kereshetünk benne. Annak érdekében, hogy a leendő eszköz széles körben alkalmazható legyen, kis méretőnek és könnyen használhatónak kell lennie, továbbá az előállítási költségeket is alacsonyan kell tartani.

A dolgozatban bemutatom a fenti eszköz megvalósított működő prototípusait, amelyek az érfal mozgásának transzformált képét kamerával rögzítik. A prototípusok között található offline és online jelfeldolgozást megvalósító eszköz is, lehetőség van a képek vagy csak a jelalak, mint numerikus adatsor tárolására is. A csukló artériáin végzett mérések eredményét az ITK robotikalaborában megtalálható két másik, nem invazív mérést lehetővé tevő eszközzel, az Optoforce 3D erőmérővel és egy véroxigénszint-mérővel rögzített jelalakokkal hasonlítom össze.
Répai Attila
Répai Attila
Adatok feltöltés alatt
Curriculum Vitae
Szoftverfejlesző vagyok, a munkahelyemen a legtöbbet webfejlesztéssel és képfeldolgozással foglalkozom, de volt már neurális hálókat alkalmazó projektem is. A hobbim szintén a szoftverfejlesztés (elsősorban Python és C++ nyelven), de a nyelvészet és a barkácsolás is érdekel. Témavezetőmmel az alapképzésen kezdtünk biológiai eredetű jelek, a mozgás és a vérnyomás feldolgozásával foglalkozni. Az utóbbival kapcsolatban elért eredményeimet szeretném most ezen a versenyen megmérettetni.
Dr. Sótonyi Péter
Dr. Sótonyi Péter
Adatok feltöltés alatt
Dr. Cserey György
Dr. Cserey György
Dr. Cserey György Gábor, 2007-től a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen dolgozik és vezeti az Érzékelő robotika labort. Jelenleg egyetemi docens. Oktatási, kutatási és fejlesztési tevékenységet folytat. Ph.D. fokozatát 2006-ban a PPKE ITK-n szerezte Infobionikából. 2003 április és 2004 június között a Notre Dame-i egyetemen (USA), mint kutató doktorandusz dolgozott. 2010-ben Bolyai Kutatási ösztöndíjat nyert, 2012-ben a Nemzeti Kiválóság Program keretében Magyary Zoltán Kutatási Ösztöndíjat kapott. Irányítása alatt hallgatói eddig 21 TDK dolgozatot adtak be, melyből OTDK helyezést ért el 11 dolgozat. A konzultált TDK dolgozatok eredményeként 11 elfogadott nemzetközi publikáció is született. 2004-2011 között a PPKE ITK TDT titkára, később elnöke, évente szervezi a kari TDK konferenciát, a 2011 évi XXX. Jubileumi OTDK Informatika Tudományi Szekciónak ügyvezető elnöke volt. Önálló laboratórium és szakdolgozat/diploma munka során több, mint 70 BSc-MSc hallgatót konzultált, melyek közül eddig 16-an doktoranduszként folytatták tanulmányaikat. Témavezetettjei közül 5-en Ph.D. fokozatot szereztek. Kutdiák mentor tevékenység keretében több középiskolás diákot mentorált. Legutóbb 2018-ban Vas Zsófia Alexa a Tudományos Diákkörök XVIII. Kárpát-medencei Konferenciájának döntőjére jutott ki és ott különdíjat nyert. Több OKA pályázatot nyert el és sikerrel valósította meg hallgatóinak aktív részvételével tehetségműhely, TDK, OTDK és középiskolai tehetséggondozó tábor szervezését.