2019
informatika
Botos Csaba - Hakkel Tamás
PPCU Sam: Open-source face recognition framework
Témavezető:
Dr. Reguly István, Dr. Horváth András, Dr. Oláh András
Összefoglaló
A vezető technológiai vállalatok a felhasználói élményt személyreszabott tartalommal és tanítható, adaptív termékekkel kezdték el javítani, aminek köszönhetően a machine learning már sokunk hétköznapi cselekvéseivel összefonódott. A sikeres vállalkozások a közkereskedelemben elérhetőtől nagyságrendekkel több adattal és számítási kapacitással dolgoznak, ami kulcsfontosságú szerepet játszik abban, hogy a big data-ra épülő kutatásokat a saját igényeikhez igazítsák. Mindemelett, mi arra voltunk kíváncsiak, hogy milyen eredményt érhetünk el a public-domainen: consumer-grade eszközökkel, szabadon hozzáférhető adathalmazokkal és tanító algoritmusokkal.

A dolgozatunkban bemutatjuk az önműködő arcfelismerő rendszerünket, a PPKE Sam-et. A valós idejű tanulási képességével a rendszer minden egyes használat során egyre jobban teljesít.
Kvantitatívan két hónap tesztelés és statisztika gyűjtés után, 89,5%-os pozitív felhasználói visszajelzésről számolunk be, valamint méréseket végzünk a state-of-the-art arcfelismerő algoritmusokkal a saját adathalmazunkon, hogy demonstráljuk a mérvadó benchmarkokkal a célkitűzésünk nehézségét. A projektünk aktív felhasználói a dolgozat írásakor a karunk egyharmadát teszi ki. A munkánkkal szeretnénk felhívni a figyelmet a computer vision megjelenésére a mindennapi életünkben.

A nyílt forráskódú keretrendszerünk moduláris szerkezete lehetővé teszi a későbbi bővítéseket és javításokat az applikáció újrastruktúrálása nélkül. Végül, összegezve tapasztalatainkat, lépésről-lépésre bemutatjuk, hogyan tervezzünk hasonló intelligens rendszereket az alapoktól és milyen kihívásokra lehet számítani a hétköznapi alkalmazások esetében.
Botos Csaba
Botos Csaba
Adatok feltöltés alatt
Curriculum Vitae
Botos Csaba vagyok, Nyíregyházán nőttem fel.
Az érettségit az óbudai József Attila Gimnáziumban tettem le 2014-ben, éppen elegendő ponttal ahhoz, hogy a PPKE ITK bionika szakára bekerüljek.
Biológiából emelt érettségit tettem, rendkívűl vonzott a rendszertan és funkcionális biológia.
2015-ben az MTA KOKI-ban gyakornokoskodtam, idegsejtek szinapszisainak 3D rekonstrukciójával foglalkoztam.
Reguly István, analízis gyakorlatvezetőm javaslatára kezdtem el foglalkozni a neural network, machine learning elméletével.
2016-ban megírtam a saját auto-diff eszköztáramat, erre a tapasztalatra építettem a későbbiek során a munkámat.
2017-ben EKG jelek klasszifikálásával kezdtünk el foglalkozni, és elindítottuk a CSOPA MI előadássorozatot.
2018-ban kitüntetéses diplomát szereztem bionikából, megépítettük az ITK arcfelismerő rendszerét, amelyre megkaptuk az Új Nemzeti Kiválóság Program támogatását. Ősszel gyakornoki pozíciót ajánlottak az oxfordi Torr Vision Groupban, ahol jobban elmélyülhettem a machine learning elméleti kérdéseiben.
2019-ben az EKG osztályozóval (orvosi alk.), az arcfelismerővel (hétköznapi alk.) és az oxfordi munkával I. II. I. helyezést értünk el a XXXIV. OTDK-n. Ősszel ösztöndíjat nyertem a PhD tanulmányaim megkezdéséhez a University of Oxford Engineering Science tanszékén.
Hakkel Tamás
Hakkel Tamás
Adatok feltöltés alatt
Curriculum Vitae
Adatok feltöltés alatt
Dr. Reguly István
Dr. Reguly István
Reguly István Zoltán 2010-ban MSc, majd 2014-ben PhD oklevelet szerzett a PPKE ITK-n. Disszertációját a nem-strukturált térhálókon értelmezett algoritmusok absztrakciójából és implementációjából írta. Négy hónapot töltött az NVIDIA cégnél, ahol az algebraic multigrid algoritmusok GPU-s gyorsítását kutatta. 3 évet töltött az oxfordi egyetem Oxford e-Research Centre intézetében, ahol a domén-specifikus programozási nyelveket kutatta.
Dr. Horváth András
Dr. Horváth András
A TDK úgy vélem valahol kutatás és az oktatás között helyezkedik el, s emiatt rendkívül jól illik karunk célkitűzéséhez, profiljához. Remek dolog közösen dolgozni egy érdeklődő hallgatóval, s közben mindketten tanulunk egymástól, s ilyen munkák által lehet legjobban feléleszteni a diákokban a kutatás iránti kedvet.
Dr. Oláh András
Dr. Oláh András
Feledhetetlen pillanat, amikor kopogtatnak az ajtón, és a belépő Hallgató közli, hogy szeretne kutató munkát végezni. Persze gyakran bátorítani és biztatni kell a Hallgatókat, hogy ezt az első lépést megtegyék, de aztán gyakran előfordul, hogy olyan lendületre tesznek szert, amihez a konzulensnek is magasabb fokozatba kell kapcsolnia. A tudományos célkitűzések megfogalmazása után, a közös kutatómunka egyik legizgalmasabb része, amikor az már eredményeket is produkál. Később, az eredmények - fáradtságos, de szükséges - dokumentálása után az elkészült dolgozatra kapott pozitív-negatív opponensi bírálatok megválaszolása jelent kihívást, majd a TDK konferencián az eredmények hatékony prezentálása okoz némi izgalmat. És ez utóbbiak még erőteljesebben jelentkeznek, amikor a dolgozat továbbjut az OTDK konferenciára. Köszönöm, hogy részese lehettem és lehetek ennek a kalandnak.