2019
műszaki
Tasi Benedek József
Design of a robotic hand, laying emphasis on its finger-actuating subsystem
Témavezető:
Dr. Cserey György, Dr. Koller Miklós
Összefoglaló
Napjaink egyik fontos és széles körben kutatott bionikai témája a mesterséges végtagpótlás. Az emberi kézzel kapcsolatban már számos, különböző megközelítésből készített koncepció született, de az emberi kézügyesség utánzásához szükséges finom mechanizmusok kivitelezése mindmáig megoldatlan kihívás. Ha sikeresen létrehoznánk egy anatómiailag pontos robotikus kézmodellt, mely az összes finommotoros funkciót képes ellátni, egy kényelmes és hasznos eszközhöz jutnánk az amputált vagy bénult végtaggal élő személyek számára, hiszen a visszanyert kézügyesség rendkívül nagy segítség lenne azoknak is közülük, akik már megtanulták kezelni az állapotukat. A modell alkalmazható lenne különböző ipari területeken is, ahol az ember kézügyessége elengedhetetlen, például teleoperációs eszközként.
Az ebben a tanulmányban bemutatott koncepció az egyre népszerűbb 3D nyomtatás technikáját alkalmazza, kemény és hajlékony, rugalmas anyagokra egyaránt. Bizonyos gyártási nehézségeket is vizsgálunk mérnöki szempontból, azzal a céllal, hogy egy használható sablont készítsünk egy strapabíró, elérhető árú, ügyes antropomorf kézprotézisre, amelyen további kísérletek és mérések segítségével finomíthatunk a közeljövőben.
Először átfogó vizsgálatnak vetjük alá az emberi kéz funkcionális anatómiáját, hiszen ennek a projektnek az elsődleges célja, hogy ne csak robotikai mérnöki szemmel nézzük a kezünket, hanem minél inkább biológiai és anatómiai megközelítést alkalmazzunk, hiszen a pontos biomechanika és a biológiai funkcionalitások megértése nélkülözhetetlen. A modellünk célja, hogy anélkül utánozza az emberi kezet, hogy jelentősebb mérnöki egyszerűsítéseket alkalmaznánk a tervezés során.
Ahhoz, hogy létrehozzunk egy ilyen pontos, antropomorf reprezentációt, több lépésben tervezzük meg a modellt és annak aktuációs rendszerét, egy ujj zsinór-alapú biomechanikus modelljével kezdve. Az ezen végzett kísérletek és mérések tapasztalatait használva megtervezzük a 3D nyomtatásra szánt alkatrészeket és az aktuációs rendszert, majd elkészítünk egy prototípust és demonstráljuk a képességeit minőségi precíziós szervókat és mikrokontrollert használva.
Az eredmény egy kompetens biomimetikus rendszer, amely az emberi szervezetben megjelenő biomechanikai tulajdonságokkal bír, és az emberihez hasonló természetes érzetű mozgásra képes. A továbbiakban a modell hatékonyan továbbfejleszthető új koncepciókkal és az egyes biológiai elemek másolásának további pontosításával.

Tasi Benedek József
Tasi Benedek József
Adatok feltöltés alatt
Curriculum Vitae
Tasi Benedek József, 2014 óta a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai karának hallgatója. A Molekuláris bionika BSc képzés elvégzése után 2018-tól Info-bionika mérnöki MSc-n tanul, párhuzamosan pedig aktív tudományos tevékenységet folytat az Érzékelő robotika laborban. Kutatásainak témája az emberi kézügyesség robotikai realizációja: kezünk anatómiai felépítése által inspirált biomimetikus manipulátorok és vezérlőinterfészek fejlesztése intelligens felső végtag protézisekhez és teleoperációs célokra. BSc képzése végén, a témában írt TDK dolgozatával a kari forduló műszaki szekciójában, majd a 2019 évi műszaki OTDK robotika tagozatában is I. díjat nyert. Ugyanebben az évben és tagozatban témavezetőként is részt vett egy másik, különdíjas OTDK dolgozat elkészítésében. Előadásaival többek között két tudományos konferencián is szerepelt. 2017-ben EFOP ösztöndíjasként kutatott, tudományos és tanulmányi eredményeit 2018-ban Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíjjal jutalmazták, majd 2019-ben az Új Nemzeti Kiválóság Program támogatottja lett. 2019 óta a kari Rapid Prototyping Laborban elérhető témakörökben oktatási tevékenységet is végez.
Dr. Cserey György
Dr. Cserey György
Dr. Cserey György Gábor, 2007-től a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen dolgozik és vezeti az Érzékelő robotika labort. Jelenleg egyetemi docens. Oktatási, kutatási és fejlesztési tevékenységet folytat. Ph.D. fokozatát 2006-ban a PPKE ITK-n szerezte Infobionikából. 2003 április és 2004 június között a Notre Dame-i egyetemen (USA), mint kutató doktorandusz dolgozott. 2010-ben Bolyai Kutatási ösztöndíjat nyert, 2012-ben a Nemzeti Kiválóság Program keretében Magyary Zoltán Kutatási Ösztöndíjat kapott. Irányítása alatt hallgatói eddig 21 TDK dolgozatot adtak be, melyből OTDK helyezést ért el 11 dolgozat. A konzultált TDK dolgozatok eredményeként 11 elfogadott nemzetközi publikáció is született. 2004-2011 között a PPKE ITK TDT titkára, később elnöke, évente szervezi a kari TDK konferenciát, a 2011 évi XXX. Jubileumi OTDK Informatika Tudományi Szekciónak ügyvezető elnöke volt. Önálló laboratórium és szakdolgozat/diploma munka során több, mint 70 BSc-MSc hallgatót konzultált, melyek közül eddig 16-an doktoranduszként folytatták tanulmányaikat. Témavezetettjei közül 5-en Ph.D. fokozatot szereztek. Kutdiák mentor tevékenység keretében több középiskolás diákot mentorált. Legutóbb 2018-ban Vas Zsófia Alexa a Tudományos Diákkörök XVIII. Kárpát-medencei Konferenciájának döntőjére jutott ki és ott különdíjat nyert. Több OKA pályázatot nyert el és sikerrel valósította meg hallgatóinak aktív részvételével tehetségműhely, TDK, OTDK és középiskolai tehetséggondozó tábor szervezését.
Dr. Koller Miklós
Dr. Koller Miklós
Koller Miklós, adjunktus a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Karán. Doktori tanulmányait ugyanebben az intézményben végezte, tudományos kutatómunkájának középpontjában a Celluláris Hullámszámítógépek mint alternatív, nem-bináris számítási architektúrák nemlineáris jelenségei álltak.
Jelenlegi érdeklődési területe a robotika és a gépi tanulás határterületén
van: robotkarok irányítását vizsgálja mély megerősítéses tanulási rendszerek segítségével. Kooperatív robotika irányába is végez vizsgálatokat: hogyan tudnak különböző ágensek együttműködve sokkal hatékonyabban megoldani feladatokat, ha különböző tapasztalataik és megfigyeléseik vannak a környezetről.