2019
biológia
Jártó Félix
Egér talamoamigdaláris hálózatainak félelmi viselkedés által időzített optogenetikai manipulációja
Témavezető:
Kocsis Kinga, Dr. Mátyás Ferenc
Összefoglaló
Ebben a dolgozatban olyan eszközökről és módszerekről lesz szó, melyek lehetővé teszik egy optogenetikus valós idejű closed-loop rendszer használatát a félelmi viselkedés vizsgálatában. A dolgozat témáját képezik az egerekben vizsgált félelmi pályák és idegsejthálózatok bemutatása, az általunk fejlesztett elemző programok ismertetése és a kísérleteink során használt protokollok és módszerek leírása.
A kutatásaink során vizsgált amigdalába vetítő talamikus sejtek kalretinint tartalmaznak, s előzetes eredmények szerint a félelmi tanuláshoz kulcsfontosságú információt szállítanak. Ezekben a sejtekbe fényérzékeny fehérjék expresszálhatók, amelyek lehetővé teszik az optogenetikai vizsgálatot és manipulációt. A kísérleteink során ezen fehérjegénnel injektált transzgén egértörzzsel (Calb2-Cre) dolgoztunk.
A kísérletekről készült magas kép- és időbeli felbontású videófelvételek segítségével lehetőség nyílik a magatartások beható vizsgálatára, ez azonban komoly emberi munkát és sok időt vesz igénybe. A dolgozat során bemutatott automatizált elemzőprogramok célja a kísérletek kiértékelési folyamatának megkönnyítése. Az utólagosan elemző programok alapján létrehoztunk olyan valós időben futó programokat is, amelyek képesek egyes viselkedésformákat (pl. lokomóció, félelmi ledermedés) kísérlet közben is detektálni, és ez alapján a kísérletben használt eszközöket (optogenetikai lézerstimulátor, ultrahangleadó egység, fényforrás, valamint elektromos stimulátor) vezérelni, ezzel lehetővé téve egy optogenetikai closed-loop rendszer kialakítását.
A megfigyelt averzív viselkedések egyik fontos megjelenésiformája az egerek által használt veleszületett ultrahangos vokalizáció (USV). Mivel ezek a vokalizációk utalnak az éppen aktuális érzelmi állapotra, ezek felvétele majd másik állatnak való lejátszása kiválthat érzelmi reakciókat. További célom ezen reakciók detektálása és manipulációja, illetve annak vizsgálata, hogy az általunk ezidáig tanult viselkedésben kutatott, specifikus kéreg alatti pályák felelősek-e a félelemérzet által kiváltott hangok feldolgozásáért, amigdalába juttatásért.

Dolgozatomban végzett saját munka:
A viselkedéselemző modulok és elemző programok összeállítása Bonsai-ban, scriptek írása MATLAB-ban
A closed-loop kísérlet során használt eszközök meghajtásának és szinkronizációjának megvalósítása
Az ultrahangos vokalizációk felvétele, a kísérletiállatok kézhez szoktatása
Jártó Félix
Jártó Félix
Adatok feltöltés alatt
Curriculum Vitae
Budapest I. Kerületi Szilágyi Erzsébet Gimnázium: 2007 - 2015
Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Kar: 2015 -
PPKE-ITK Robotika Labor: 2016-2018
Természettudományi Kutatóközpont, Hálózat és Viselkedés Neurobiológia Kutatócsoport: 2017 -
Kocsis Kinga
Kocsis Kinga
Az ELTE Természettudományi Karán végeztem biológusként 2014-ben. Prof. Dr. Ulbert István csoportjában kezdtem el rágcsálók soksejtes neurofiziológiájával foglalkozni mesterszakos hallgatóként. Dr. Barthó Péter laborjában folytattam az elektrofiziológiai kísérletezést, megismerkedtem az akusztikus stimulálás és az optogenetika alapjaival egérmodellben. Dr. Mátyás Ferenc kutatócsoportjában bővítettem ismereteim az idegszövettani és viselkedésvizsgálatok terén is. Jelenleg a PPKE ITK Roska Tamás Műszaki és Természettudományi Doktori Iskolájában vagyok doktorjelölt. Doktori kutatói munkám Prof. Dr. Ulbert István és Dr. Mátyás Ferenc társtémavezetősége alatt végzem, tudományos fókuszom a talamusz-amygdala hálózat vizsgálata egerek félelmi hallófeldolgozásában. Idegtudományi pályafutásom során alkalmam volt továbbá több hónapot dolgozni Dr. Adam Kampff csoportjában, a lisszaboni Champalimaud Centre for the Unknown kutatóintézetben, valamint a woods hole-i Marine Biological Laboratory Neural Systems & Behavior kísérletes kurzusának keretében.

Több PPKE ITK-s hallgató konzulense voltam önálló laboratóriumi és szakdolgozati témájában, mindig kölcsönösen inspirálónak és üdítőnek tartottam a hallgatókkal együtt végzett munkát. A sok szabad együtt gondolkozás, kemény alkotói munka pedig a tudományos diákköri munkákban is meghozta gyümölcsét.
Dr. Mátyás Ferenc
Dr. Mátyás Ferenc
Adatok feltöltés alatt