2019
neurofiziológia
Jász Anna
A talamikus középvonali magvak optogenetikai gátlásának vizsgálata egerek elalvási periódusában
Témavezető:
Dr. Komlósi Gergely, Dr. Acsády László
Összefoglaló
A stressz okozta alvászavarok sokakat érintenek világszerte, az alvás és a stressz kapcsolatában azonban még számos kérdés tisztázatlan. Kísérletek kimutatták, hogy a középvonali talamusz dorzális része (DMT) szerepet játszik stresszben (Beas et al., 2018) és az ébredés folyamatában (Ren et al., 2018). Kutatásunk célja a két funkció összekapcsolása és a DMT stressz okozta alvászavarban betöltött szerepének vizsgálata. Kutatócsoportunk korábbi kísérletei kimutatták, hogy a DMT nagy részét képező calretinin pozitív sejtek (DMT/CR+) optogenetikai serkentésével tranziens és tartós felébredés generálható (Mátyás et al., 2018). Eredményeikre alapozva, hipotézisünk szerint a DMT/CR+ aktivitása szükséges a megfelelő éberségi szint kialakításához és befolyásolja az alvásstruktúrát. Méréseink során optogenetikai eljárással tartósan gátoltuk egerek DMT/CR+-t az alvós szakaszuk elején, és megvizsgáltuk a mozgás, az EEG és EMG aktivitás változásait. A gátlás alatt és az azt követő időszakban a mozgásból és EMG-ből számolt aktivitás jelentősen lecsökkent, az EEG-n nyugalmi állapotban és mélyalvásban megjelenő delta hullámok (1-4 Hz) jelentősen gyakoribbá váltak, továbbá az állatok elalvási latenciája nagymértékben lecsökkent, utalva a DMT/CR+ éberségi szintet szabályozó szerepére. Az elalvás utáni fél órában elkülönítettük az alvós non-REM, REM és az éber szakaszokat, hogy megvizsgáljuk, megegyezik-e az alvásstruktúra a gátolt és kontroll napokon. Az non-REM és REM szakaszok nagy hasonlóságot mutattak, az éber szakaszoknál azonban a gátolt napokon jelentősen kevesebb időt töltöttek ébren az állatok, utalva a DMT/CR+ alvásstruktúra kialakításában játszott szerepére. Eredményeinkből megállapíthatjuk, hogy a DMT/CR+ optogenetikai gátlása csökkenti az aktivitást, növeli a delta hullámok gyakoriságát, csökkenti az elalvás idejét és hatással van az alvás struktúrájára. Hipotézisünk helyesnek bizonyult, a dorzomediális talamusz calretinin pozitív neuronjai szükségesek a megfelelő éberségi szint kialakításához. A jövőben a DMT/CR+ alvászavarban betöltött szerepét vizsgáljuk meg, amely alapját ezen eredményeink képezik. A bemutatott kísérletekben az állatok nagy részénél a vírus injektálást, a szükséges eszközök implantálását, minden állat méréshez szoktatását, a mérések elvégzését, az adatok analizálását saját illetve Komlósi Gergely kódjainak segítségével, az állatok nagy részénél a perfúziót, a metszést, az immunhisztológiát és a fluoreszcens mikroszkópiát én végeztem el.
Jász Anna
Jász Anna
Adatok feltöltés alatt
Curriculum Vitae
Az alapképzéses diplomámat molekuláris bionikai mérnök szakon szereztem, ahol nagy hangsúlyt fektettek a neurobiológiai, matematikai és programozásbeli alapok elsajátítására.
2016 szeptembere óta az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet Talamusz kutatócsoportjának munkájában vehettem részt. Ebben az időszakban in vivo optogenetikai kísérleteket végeztem, amelyek során egerek alvási periódusát tanulmányoztam. Kísérleteink célja a talamusz dorzomediális magcsoportjának alvásban illetve éberségi szint szabályozásában betöltött szerepének megismerése. Laborunk a tavalyi év során sikeresen publikált ebben a témakörben (Mátyás, Komlósi et al., 2018 Nature Neurocience). Munkám során ezáltal további ismereteket szereztem az idegrendszerről és az elektrofiziológiáról.
Jelenleg Mérnökinformatikus mester képzésre járok, ahol gépi tanulás az adat-tudományokban szakirányon tanulok.
Dr. Komlósi Gergely
Dr. Komlósi Gergely
Adatok feltöltés alatt
Dr. Acsády László
Dr. Acsády László
Adatok feltöltés alatt