2019
fizika, földtudományok és matematika
Sztilkovics Milán
Modern biofizikai módszerek egyedi sejtek adhéziómérésére
Témavezető:
Dr. Iván Kristóf, Dr. Horváth Róbert, Dr. Szabó Bálint
Összefoglaló
Az élő anyag elemi funkcionális egysége a sejt. Ahhoz, hogy a tudományos közösség ezt a felfedezést tegye szükséges volt a kutatók együttműködése, gondolataik megosztása. A gondolat létrejöttéhez a különböző funkciókat ellátó szövetek összehangolt munkájára van szükség az agyban. Végül a szövetek rendeltetésszerű működésének alapja a sejtek rendkívül sokszínű kommunikációs és kapcsolódási rendszere. Dolgozatom témája ezen rendszer egy résztvevőjének, a mechanikai kapcsolódásért felelős sejtadhézió jelenségkörének vizsgálata. Munkámat az MTA EK MFA Nanobioszenzorika Laboratóriumában végeztem, Dr. Horváth Róbert témavezetésével, ahol a sejtadhézió tanulmányozására korszerű műszerpark állt rendelkezésemre.

Kísérleteim egyik részében FluidFM-mel dolgoztam, egy olyan mikrofluidikával ellátott, robotizált AFM berendezéssel, amely egyaránt alkalmas szub-mikrométeres felületi struktúrák létrehozására, illetve egyedi sejtek adhéziós kinetikájának közvetlen rögzítésére. Szintén adhéziós erők mérésére egy nagy áteresztőképességű, számítógép vezérelt mikropipettát használtam, amivel egy óra leforgása alatt akár 100-nál is több egyedi sejt vizsgálható. Mivel a mikropipettás eljárás közvetetten, szimuláción keresztül szolgáltatja az adhéziós erőértékeket, ezért a cél egy validáló összehasonlítás készítése volt, a két említett technikával.

A sejtadhézió kvantitatív jellemzésére gyakran használt műszerek az optikai elven működő bioszenzorok, amelyek a szenzorfelület közelében történő törésmutatóváltozásokra érzékenyek. Ahhoz, hogy ezt a modalitást összehasonlíthassuk a mért adhéziós erőértékekkel, EPIC Cardio optikai bioszenzorral mértem egyedi sejtek jelét, majd ugyanezeken a sejteken direkt erőméréseket végeztem FluidFM-mel.

A kontrollált, reprodukálható környezet igénye miatt, kísérleteim során RGD motívummal funkcionalizált felületekezeléseket hoztam létre, amelyekre HeLa sejteket vittem fel.

Kiegészítő kísérletként rendezett mintázatú, sejtekkel összemérhető nagyságú felületkezeléseket hoztam létre RGD funkcionalizált PLL kopolimerrel.
Sztilkovics Milán
Sztilkovics Milán
Adatok feltöltés alatt
Curriculum Vitae
Egyetemi tanulmányaimat az ELTE fizikus szakán kezdtem meg, ahol biofizika szakirányra specializálódtam. Az ott felkínált kurzusok tömkelegéből igyekeztem úgy válogatni, hogy minél szélesebb látómezőt alakítsak ki magamnak. A diplomám megszerzését követően is a multidiszciplinaritás jegyében jelenkeztem a PPKE info- bionikai mérnök szakára, ahol olyan témákba áshatom bele magam, amelyek kifejezetten a különböző tudományterületek összekapcsolását veszik alapul.
Tanulmányaim mellett jelenleg két kutatásban veszek részt aktívan: az OTDK dolgozatom témáját is adó sejtadhéziót vizsgáló kísérletekkel 2016 óta foglalkozom az MTA EK MFA Nanobioszenzorika Lendület Csoportjában Dr. Horváth Róbert témavezetésével. Ezzel párhuzamosan az MTA TTK Kognitív Idegtudományi és Pszichológiai Intézetében Brain-Computer Interface-ek fejlesztését végzem Dr. Ulbert István kutatócsoportjában.
Dr. Iván Kristóf
Dr. Iván Kristóf
Adatok feltöltés alatt
Dr. Horváth Róbert
Dr. Horváth Róbert
MTA EK Nanobioszenzorika Lendület Kutatócsoport
Dr. Szabó Bálint
Dr. Szabó Bálint
ELTE TTK Biológiai Fizikai Tanszék