2017
informatika
Sváb Gergely
A mitokondrium anyagcseréjének modellezése
Témavezető:
Dr. Szederkényi Gábor, Dr. Tretter László
Összefoglaló
A mitokondriumok a sejtekben található prokarióta eredetű sejtalkotók, melyek a törzsfejlődés során az eukarióta sejtekkel endoszimbiózist hoztak létre. A mitokondriumokban található citrát-kör komplex enzimrendszer, ami fontos szerepet tölt be a szervezet anyagcseréjében. Itt végződhet a táplálék makromolekuláinak (cukrok, zsírok, fehérjék és nukleinsavak) közös intermedierekké történő lebontása. Ezeknek a molekuláknak a további oxidációjával a mitokondrium képes energiát termelni, vagy prekurzorokként fel tudja használni őket a felépítő folyamataihoz is.
A citrát-körben résztvevő molekulák képesek egymásba átalakulni, annak függvényében, hogy a mitokondriumnak milyen az aktuális anyagcsere állapota. A ciklus szabályozásának kulcselemei az egyes benne szereplő anyagok koncentrációja és a reakciók során bekövetkező redoxpotenciál változás. A körfolyamat átalakulásai között szerepelnek reverzibilis és irreverzibilis reakciók is. A reverzibilis reakciók kis, míg az irreverzibilis reakciók nagy szabadenergia változással járnak. A citrát-köri oxidoredukciós reakciók eredményeképpen úgynevezett redukáló ekvivalensek (NADH, FADH2) képződnek. Ezek a molekulák az elektron transzportláncban adják át az elektronok energiáját az ATP-nek, ami a későbbiekben képes energiát szolgáltatni a sejt működéséhez.
A Semmelweis Egyetem Orvosi Biokémiai Intézet Neurobiokémia munkacsoportjában végzett enzimkinetikai mérések során több mitokondriális enzim paramétereit határoztuk meg, és vizsgáltuk a szubsztrátok és enzimek közti interakciókat. Különböző szubsztrátok oxidációja mellett mértük a mitokondrium O2 fogyasztását, és reaktív oxigén gyök termelését. Ezen folyamatok további analízise érdekében természetes módon vetődik fel az igény a ciklusban szerepet játszó intermedierek időbeli koncentráció-változásának leírására egy megfelelő kvantitatív (matematikai) modell segítségével. A modellezés legfontosabb célja az egyes reakciókat katalizáló enzimek csökkent/fokozott működése, vagy az egyes molekulák hiánya/többlete során kialakult módosult anyagcsere állapotok leírása. Ezt követően annak előrejelzése, hogy a mitokondrium képes-e alkalmazkodni ezen új állapothoz más anyagcsere utak aktivációjával/gátlásával, vagy patológiás következmények alakulnak ki. Az irodalomban már készültek ehhez hasonló modellek, ezek továbbfejlesztése, és más aspektusokkal történő kiegészítése is a jelenlegi munka céljai közé tartozik.
Sváb Gergely
Sváb Gergely
Adatok feltöltés alatt
Curriculum Vitae
Sváb Gergely vagyok, idén végeztem Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Karán. Már harmadéves koromban elkezdtem a TDK munkát a SE Orvosi Biokémiai Intézet Neurobiokémia munkacsoportjában, ahol a szukcinát-dehidrogenáz enzim szerv-specifikus működését vizsgáljuk, emellett a kutatócsoport más munkáiban is részt veszek. A Pázmány Péter Katolikus Egyetemen a TDK munkát 2016 őszén kezdtem el, amelynek célja egy kvantitatív anyagcsere-modell és a hozzá tartozó szimulációs eszköz létrehozása. Ezt a munkát szeretném a későbbiekben is folytatni. Szabadidőmben szeretek minél többet társaságban lenni, kirándulni, társasjátékozni és bringázni.

Dr. Szederkényi Gábor
Dr. Szederkényi Gábor
Adatok feltöltés alatt
Dr. Tretter László
Dr. Tretter László
Adatok feltöltés alatt