2017
biológia
Csatári Marianna
A gyulladásos bélbetegségek patomechanizmusában szerepet játszó genetikai tényezők feltárása
Témavezető:
Dr. Nagy István, Dr. Gáspári Zoltán
Összefoglaló
A krónikus gyulladás az egyik jól ismert kockázati tényezője a humán rák kialakulásának. Ezzel összhangban a gyulladásos bélbetegségek (Inflammatory Bowel Disease, IBD), beleértve a fekélyes vastagbélgyulladást és a Crohn-betegséget, olyan gyulladásos betegségek, amelyek növelik a vastagbélrák kialakulásának valószínűségét. Ebben a többlépéses folyamatban döntő szerepet játszik az epitheliális-mezenhimális tranzíció (EMT), mely során a sejt-sejt tapadásban zavar keletkezik, az extracelluláris mátrix összetevőinek (pl. vimentin és metalloproteinázok) kifejeződése megváltozik, ezáltal a sejtek vándorolni képesek, végül az interstíciumba jutva gyulladást okoznak. A folyamatért felelős molekuláris mechanizmusok (pl. transzkripció, poszt-transzkripciós módosítások, transzláció) pontos megismerése révén azonosíthatjuk a tumoros folyamatokban szerepet játszó molekuláris tényezőket.
Az EMT-ben transzkripciós faktorok (pl. Zeb) szabályozzák az epitheliális gének elnyomását: ismert, hogy az E-kadherin (Cdh1) gén kifejeződésének csökkenésével az epitheliális sejt-sejt kapcsolatok módosulnak és mezenhimális fenotípus alakul ki. A folyamatban több jelátviteli útvonal együttesen képes befolyásolni a mezenhimális fenotípus kialakulását. Ebben a folyamatban a transzláció szabályozásával szerepet játszanak a kis nem kódoló mikroRNS-ek (miRNS), amelyek képesek hírvivő RNS-hez (mRNS) kötődni, ezáltal befolyásolni azok transzlációját és/vagy lebomlását. Munkám során célul tűztem ki a bélgyulladás során az EMT útvonalban szerepet játszó gének kifejeződésének vizsgálata mellett, az azok szabályozásában résztvevő miRNS-ek expressziójának meghatározását is. Vizsgálataim során in vivo patkány modellt használtam, melyben 2,4,6-trinitrobenzén szulfonsav indukálással váltottam ki a bélgyulladást. A vastagbélben gyulladt és nem gyulladt régiókat különítettem el, melyekből totál RNS-t izoláltam, majd qPCR módszerrel vizsgáltam az mRNS és miRNS expressziót. Megállapítottam, hogy a mezenhimális fenotípus kialakításában szerepet játszó gének (Egr1, Fgf2, Fgf7, Lox, Mmp9, Vim, Zeb2, Notch2, Hif1α, Jak2) expressziója szignifikánsan megemelkedett a gyulladt régióban, ezzel szemben az őket szabályozó miRNS-ek (miR-200b, miR-192, miR-125a, miR-375, miR-let7b, miR-let7c, miR-let7i) expressziója szignifikánsan csökkent. A munka során számos, egymással kölcsönható miRNS-t és gént azonosítottam, amelyek megváltozott expressziója szerepet játszik a gyulladásos bélbetegségek során kialakuló EMT-ben.
Csatári Marianna
Csatári Marianna
Adatok feltöltés alatt
Curriculum Vitae
Szegedi Tudományegyetem Biomérnök BSc szakos hallgatójaként végeztem és mindig az orvosi irányvonal érdekelt, így az Orvosi biotechnológia mesterképzést választottam. Az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpontjában végezem munkásságomat és az itt elsajátított tudásomat szeretném bemutatni a kari TDK-n.
Dr. Nagy István
Dr. Nagy István
Adatok feltöltés alatt
Dr. Gáspári Zoltán
Dr. Gáspári Zoltán
Okleveles biológus, ELTE, 1999.
PhD, Szerkezeti biológia, ELTE, 2004.
Tanársegéd, ELTE TTK KI, 2004-2007.
Adjunktus, ELTE TTK KI, 2008-2011.
Docens, PPKE ITK, 2011-