2017
műszaki
Répai Attila
Gyorsulás- és elfordulásmérés-alapú ember-gép interfész robotikai eszközök vezérlésére
Témavezető:
Dr. Cserey György
Összefoglaló
Napjainkban gyors fejlődésnek indultak a hordható elektronikus eszközök, amelyeket széles körben alkalmaznak a számítógépes játékok vezérlésétől az egészségügyi megfigyelésekig. Egy ilyen eszközzel a felhasználója kényelmesen, a betanulási fázis után természetes módon vezérelhetne robotikai eszközöket, pl. egy művégtagot vagy a mindennapi munkát megkönnyítő eszközöket, szerszámgépeket.

Egy Raspberry Pi B+ számítógép és 3–3 tengelyű gyorsulás- és elfordulásmérők felhasználásával megvalósítottam egy mozgásfelismerő rendszert, amely a felhasznált eszközök kis mérete miatt pl. övön hordható. Ez az ember–gép interfész egy konfigurálható hosszúságú időablak tartalmát hasonlítja össze a felhasználó által – meghatározott megszorítások betartása mellett – definiálható mozgásmintákkal. A mintákhoz rendelt azonosítók függvényében kapnak utasításokat a rendszerhez csatlakoztatott eszközök.

A klasszifikáció nearest-centroid eljárással történik, amelyben az alkalmazott metrika a DTW (Dynamic Time Warping, dinamikus idővetemítés) algoritmussal számított távolság. Ez az elsősorban beszéd- és mozgás- és képfeldolgozásban használt algoritmus figyelembe veszi a minták időbeli torzulásának lehetőségét, így különösen alkalmas ismételt emberi mozgás összehasonlítására. Mivel az egyes feladatok más-más érzékenységet követelnek meg, ill. az egyes felhasználók mozgásminta-reprodukciós képessége eltérő lehet, elfogadási küszöbértékeket vezettünk be minden refererenciamintához, amelyeket a mérés megkezdésekor egy kalibrációs eljárás állít be. A rendszert a felismerni kívánt mozgásminták többszöri megismétlésével taníthatjuk. Ezekből a klasszifikáció során felhasznált centroidokat a DBA (DTW Barycenter Averaging, DTW súlyponti átlagolás) algoritmusával kapjuk, amely az alkalmazott metrika miatt szintén alkalmazkodik az időtengely menti torzulásokhoz. Ezzel a módszerrel csökkenthető az egyes felvételeket érintő zaj ill. pontatlan reprodukció hatása, továbbá javítható a válaszidő.

A rendszer a tesztek során sikeresen osztályozta az emberi fej-, kéz-, és lábmozdulatokat, valamint egy, erre a célra készített robot mozgását. Külső eszköz vezérlését egy robotkéz-modellel és egy LED-sorral teszteltük. Egy eszköz ilyen módon történő vezérlése a kísérletek tanúsága szerint könnyen elsajátítható.
A keretrendszer lehetővé teszi a vezérelt eszközök és a felismerőalgoritmus könnyű cseréjét is.
Répai Attila
Répai Attila
Adatok feltöltés alatt
Curriculum Vitae
Szoftverfejlesző vagyok, a munkahelyemen a legtöbbet webfejlesztéssel és képfeldolgozással foglalkozom, de volt már neurális hálókat alkalmazó projektem is. A hobbim szintén a szoftverfejlesztés (elsősorban Python és C++ nyelven), de a nyelvészet és a barkácsolás is érdekel. Témavezetőmmel az alapképzésen kezdtünk biológiai eredetű jelek, a mozgás és a vérnyomás feldolgozásával foglalkozni. Az utóbbival kapcsolatban elért eredményeimet szeretném most ezen a versenyen megmérettetni.
Dr. Cserey György
Dr. Cserey György
Dr. Cserey György Gábor, 2007-től a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen dolgozik és vezeti az Érzékelő robotika labort. Jelenleg egyetemi docens. Oktatási, kutatási és fejlesztési tevékenységet folytat. Ph.D. fokozatát 2006-ban a PPKE ITK-n szerezte Infobionikából. 2003 április és 2004 június között a Notre Dame-i egyetemen (USA), mint kutató doktorandusz dolgozott. 2010-ben Bolyai Kutatási ösztöndíjat nyert, 2012-ben a Nemzeti Kiválóság Program keretében Magyary Zoltán Kutatási Ösztöndíjat kapott. Irányítása alatt hallgatói eddig 21 TDK dolgozatot adtak be, melyből OTDK helyezést ért el 11 dolgozat. A konzultált TDK dolgozatok eredményeként 11 elfogadott nemzetközi publikáció is született. 2004-2011 között a PPKE ITK TDT titkára, később elnöke, évente szervezi a kari TDK konferenciát, a 2011 évi XXX. Jubileumi OTDK Informatika Tudományi Szekciónak ügyvezető elnöke volt. Önálló laboratórium és szakdolgozat/diploma munka során több, mint 70 BSc-MSc hallgatót konzultált, melyek közül eddig 16-an doktoranduszként folytatták tanulmányaikat. Témavezetettjei közül 5-en Ph.D. fokozatot szereztek. Kutdiák mentor tevékenység keretében több középiskolás diákot mentorált. Legutóbb 2018-ban Vas Zsófia Alexa a Tudományos Diákkörök XVIII. Kárpát-medencei Konferenciájának döntőjére jutott ki és ott különdíjat nyert. Több OKA pályázatot nyert el és sikerrel valósította meg hallgatóinak aktív részvételével tehetségműhely, TDK, OTDK és középiskolai tehetséggondozó tábor szervezését.