2015
műszaki
Tóth Anna Borbála
Csepp alapú mikroáramlási rendszerek tervezése és vizsgálata
Témavezető:
Dr. Fürjes Péter, Dr. Iván Kristóf, Leelőssyné Tóth Eszter
Összefoglaló
Napjainkban a mikroanalitikai és diagnosztikai eszközök egyre szélesebb körben való elterjedése és kutatása a mikorfluidikai eszközök fejlesztésének, alkalmazásának igényét is megnövelte. A biológiai, sejtanalitikai és diagnosztikai feladatok célzottan tervezett mintamanipulációs eszközök kialakítását igénylik. A makroszkopikus méretekben lejátszódó fizikai folyamatok és jelenségek leskálázása azonban nem magától értetődő, így a folyadékok és részecskés (2-20 μm) oldatok mikrofluidikai rendszerekben történő viselkedésének vizsgálata elengedhetetlen. Így a mikrofluidikai rendszerek működése aktuális és előremutató kérdéseket vet fel az ezzel foglalkozó kutatók számára. Különös kihívást jelent a csepp alapú mikrofluidikai rendszerek jellemzése és tervezése.
Munkám során olyan mikrofluidikai eszköz tervezésével és vizsgálatával foglalkoztam, amely többfázisú rendszerben képes előre meghatározott méretű cseppek létrehozására és manipulációjára. Távlati célom, hogy a cseppméret megfelelő kontrolálásával biztosítható legyen az adott cseppben – mint mikroszkopikus vizsgálati kamrában – egyetlen sejt elhelyezése és célzott geometria szerinti mozgatása. Mivel a későbbiekben vizsgálni kívánt sejtek átmérője 10-20 μm közötti (monocita és 3T3 sejtek), olyan struktúrára van szükség, amely alkalmas ezzel összevethető nagyságú cseppek stabilan reprodukálható létrehozására. Ez a módszer megkönnyítené a sejtválogatás folyamatát, lehetővé téve annak automatizálását.
Az irodalmi háttér tanulmányozása után megterveztem és litográfiai módszerrel, PDMS polimerben alakítottam ki olyan mikrofluidikai rendszereket, amelyek olaj és víz fázisok keverésével képesek stabilan azonos méretű vízcseppek létrehozására. A megvalósított mikrofluidikai rendszerekben lejátszódó folyamatokat kísérleti úton vizsgáltam, követve a cseppgenerálás folyamatát és azonosítva annak alapvető fizikai jellemzőit. Meghatároztam a cseppméretet befolyásoló legfontosabb tényezőket, különös tekintettel a két fázis sebességére, a csatornarendszer méreteire, a csatornák geometriájára. A geometriát és a sebességjellemzőket is magában foglaló dimenziómentes paraméter (kapillárisszám) függvényében meghatároztam a kialakuló cseppméreteket. Elemeztem, hogy a folytonos fázis beömlési szögétől hogyan függ a kialakuló fázishatár geometriája, a kialakuló cseppméretek, illetve a diszpergált fázis stabilitása. A vizsgálatok alapján javaslatot tettem a tervezett cseppméretek szempontjából optimalizált geometria megvalósítására.
Tóth Anna Borbála
Tóth Anna Borbála
Azért jelentkeztem a TDK-ra, mert ez egy nagyszerű lehetőség, hogy gyakoroljam a tudományos előadást. És remélem, hogy akik meghallgatják az előadásom megértik, hogy mennyire összetett kutatások vannak ezen a területen. Esetleg akik nem tanulmányaik végén tartanak, meg is szeretik, és ők is bekapcsolódnak egy ilyen érdekes munkába.
Curriculum Vitae
Adatok feltöltés alatt
Dr. Fürjes Péter
Dr. Fürjes Péter
Adatok feltöltés alatt
Dr. Iván Kristóf
Dr. Iván Kristóf
Adatok feltöltés alatt
Leelőssyné Tóth Eszter
Leelőssyné Tóth Eszter
Adatok feltöltés alatt