2011
műszaki
Hóz Norbert
Hall-effektuson alapuló érintőképernyő
Témavezető:
Veres József, Dr. Cserey György
Összefoglaló
Napjainkban hatalmas népszerűségnek örvendenek az érintőképernyők, és egyre inkább terjedőben vannak az ilyen kijelzőt használó hardverek, alkalmazások. Az érintőképernyőn alapuló interfész alapkövetelmény már szinte az összes mobil eszközben, ugyanakkor az igény más termékek ilyen kijelzővel való elérhetőségére is egyre nő.
A legmodernebb technológiákat jelenleg a rezisztív, ill. kapacitív érzékelésen alapuló érintőképernyők képviselik, ugyanakkor számtalan más elven működő típust is láthattunk már különböző alkalmazásokban. Minden egyes elvnek megvannak a maga előnyei és hátrányai is egyaránt, ami némileg korlátozza az alkalmazási területüket. Manapság ez egy népszerű kutatási terület, jó piaci lehetőségeket rejt magában, így az érintőképernyők is folyamatos fejlődés alatt állnak.
A következőkben bemutatok egy új elvet, mely az eddigiekkel ellentétben más szempontból közelíti meg az érintőképernyő megvalósítását. A módszer lényege a Hall-effektust alkalmazó mágneses enkóderek felhasználásában rejlik, ami a szóban forgó szenzorok számára is egy teljesen új alkalmazási területet nyit meg.
A módszert alkalmazva talán a legköltséghatékonyabban készíthető érintőképernyő leegyszerűsítve a megvalósítást, a kijelző méretétől függetlenül. Az elv újszerűségéből fakadóan dolgozatomban keresem a megoldást a legoptimálisabb megvalósítás, ill. a legmegbízhatóbb működés kritériumai által támasztott elvárásokra. Szemléltetem az általam eddig elvégzett méréseket és a kapott eredményeket, ill. megpróbálom felvázolni az eddig tapasztalt pozitívumokat és negatívumokat.
Hóz Norbert
Hóz Norbert
Keresni az egyszerű, hétköznapinak tűnő ötletek, meglátni bennük az újat, a lehetőségeket, és mindezeket megvalósítani. Ez volt az egyik legfontosabb a szakmai tapasztalatok mellett, amit a TDK munka során megtanultam. A későbbi karrier során pedig az egyik legjobb referencia, amivel egy pályakezdő nekivághat a világnak.
Curriculum Vitae
2002 - 2006 Marianum Egyházi Gimnázium, Révkomárom, érettségi vizsga kitüntetéssel;

2006 - 2010 Mérnök-informatikus B.Sc., Pázmány Péter Katolikus Egyetem, Budapest, Információs Technológiai Kar, érzékelő számítógépek és robotok szakirány, szakdolgozat címe: Kooperatív robotok tervezése és vezérlése, minősítése: jeles, oklevél minősítése: jó;

2010 - 2012 Mérnök-informatikus M.Sc., Pázmány Péter Katolikus Egyetem, Budapest, Információs Technológiai Kar, mikroelektronika szakirány, diplomamunka címe: Hall-effektus alapú érintőképernyő, minősítése: jeles, oklevél minősítése: jeles;

2012 - Robert Bosch Kft. - Hardverfejlesztő mérnök
- Vezetést támogató autóipari radar rendszerek tervezése és fejlesztése;
Veres József
Veres József
Adatok feltöltés alatt
Dr. Cserey György
Dr. Cserey György
Dr. Cserey György Gábor, 2007-től a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen dolgozik és vezeti az Érzékelő robotika labort. Jelenleg egyetemi docens. Oktatási, kutatási és fejlesztési tevékenységet folytat. Ph.D. fokozatát 2006-ban a PPKE ITK-n szerezte Infobionikából. 2003 április és 2004 június között a Notre Dame-i egyetemen (USA), mint kutató doktorandusz dolgozott. 2010-ben Bolyai Kutatási ösztöndíjat nyert, 2012-ben a Nemzeti Kiválóság Program keretében Magyary Zoltán Kutatási Ösztöndíjat kapott. Irányítása alatt hallgatói eddig 21 TDK dolgozatot adtak be, melyből OTDK helyezést ért el 11 dolgozat. A konzultált TDK dolgozatok eredményeként 11 elfogadott nemzetközi publikáció is született. 2004-2011 között a PPKE ITK TDT titkára, később elnöke, évente szervezi a kari TDK konferenciát, a 2011 évi XXX. Jubileumi OTDK Informatika Tudományi Szekciónak ügyvezető elnöke volt. Önálló laboratórium és szakdolgozat/diploma munka során több, mint 70 BSc-MSc hallgatót konzultált, melyek közül eddig 16-an doktoranduszként folytatták tanulmányaikat. Témavezetettjei közül 5-en Ph.D. fokozatot szereztek. Kutdiák mentor tevékenység keretében több középiskolás diákot mentorált. Legutóbb 2018-ban Vas Zsófia Alexa a Tudományos Diákkörök XVIII. Kárpát-medencei Konferenciájának döntőjére jutott ki és ott különdíjat nyert. Több OKA pályázatot nyert el és sikerrel valósította meg hallgatóinak aktív részvételével tehetségműhely, TDK, OTDK és középiskolai tehetséggondozó tábor szervezését.