2009
műszaki
Rák Ádám
Sztochasztikus bitfolyam alapú Celluláris Nemlineáris Hálózat és implementációja FPGA-án
Témavezető:
Dr. Cserey György
Összefoglaló
Az elmúlt 15 évben a Celluláris Neurális Hálózat (CNN) alapfelvetésétől számítva számos algoritmus lett publikálva és hardveres megvalósítás került piacra. A megvalósított CNN implementációkra az jellemző, hogy csak az egymással szomszédos cellák kapcsolódnak egymáshoz. Ez a felépítés a legalkalmasabb képfeldolgozási műveletek végzésére, például alakfelismerés és bináris morfológiák. Mivel ez a rendszer eredendően párhuzamos, ezért a jelenlegi implementációk futási sebessége egy bonyolultabb műveletsornál is elérheti az 1000 kép / másodpercet. A jelentős sikeres kutatási eredmények mellett a szilíciumon implementált csipek néhány olyan hátrányos tulajdonsággal is bírnak az elmélettel szemben, ami limitálja a hardveren történő megvalósítás paramétereit. Ilyen lehet például az analóg pontosság, nemlineáris templatek (utasítások) végzése, az adatátvitel miatt keletkező időtöbblet, vagy a méret növelhetősége.
Az irodalom áttekintése alapján mondhatjuk, hogy bár léteznek digitális implementációk és sztochasztikus szimulációkat is készítettek CNN csipen, de sztochasztikus bitfolyam alapú CNN implementáció (STCNN) eddig még nem készült. A sztochasztikus bitfolyamok egyik legfontosabb előnye, hogy az áramköri megvalósításuk kevés elemet igényel.
Megjegyzendő, hogy míg az analóg VLSI nem követi a Moore törvényt, addig a digitális
CNN implementációk és így az STCNN is ennek eleget tesz, azaz a technológia fejlődésével (méretcsökkenés) növekszik az áramkörsűrűség, nő a sebesség. Hátránya, hogy mivel alapvetően véletlen mintákon alapszik a bitfolyam, nem kerülhető el a zaj. Az elméleti eredményeinket FPGA rendszeren teszteltük, mely olyan eszköz, ami programozható logikai egységeket és összeköttetéseket tartalmaz. A speciális szerkezete lehetővé teszi, hogy bizonyos határon belül megfelelő programozással, bármilyen komplexitású logikai áramkör megvalósítható legyen.
Ezzel a munkával az volt az elsődleges célunk, hogy egy olyan CNN architektúrát tervezzünk, mely egyrészt hatékonyan megvalósítható FPGA-án illetve VLSI környezetben, másrészt robosztus nemlineáris operációkat lehessen futtatni rajta. A kidolgozás során igyekeztünk szem előtt tartani az univerzalitást és a sebességet. Az eredmények azt mutatják, hogy mindkettő tartható az implementáció során. Fontos kérdés, hogy egy-egy cella mekkora helyet igényel, de a méret növekedésével nemcsak egy cella méretével kell számolni, hanem a huzalozás helyigényével is, mely elméleti határt szabhat a megvalósításnak. Ezekre általános választ adhat az FPGA-án történő, akár kisebb méretű implementáció eredménye is.
Rák Ádám
Rák Ádám
Mivel kezdettől célom volt, hogy doktoráljak, ezért tudatosan arra használtam a TDK adta lehetőséget, hogy ráhangolódjak a tudományos munkára. Több esetben a TDK dolgozat nálam előfutára volt a nemzetközi folyóirat cikknek az adott témában. Ekkor ismertem meg témavezetőmet, aki a TDK után a diploma és a doktori munkámban is témavezetőm lett. Így a TDK nagyban segített elindulni pályámon.
Curriculum Vitae
Gimnáziumi éveimet a Miskolci Fényi Gyula Jezsuita Gimnáziumban töltöttem 1996-2004-ig. Műszaki Informatika diplomámat a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Karán szereztem 2009-ben. Ugyanebben az évben barátaimmal közösen megalapítottuk a StreamNovation Kft.-t egyetemi spin-off kereteken belül, a tématerületei a cégnek a párhuzamos rendszerek (főleg GPU) köré csoportosulnak. Azóta is ott dolgozom. 2014-ben doktori fokozatot szereztem a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Multidiszciplináris Műszaki és Természettudományi Doktori Iskolában.
Dr. Cserey György
Dr. Cserey György
Dr. Cserey György Gábor, 2007-től a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen dolgozik és vezeti az Érzékelő robotika labort. Jelenleg egyetemi docens. Oktatási, kutatási és fejlesztési tevékenységet folytat. Ph.D. fokozatát 2006-ban a PPKE ITK-n szerezte Infobionikából. 2003 április és 2004 június között a Notre Dame-i egyetemen (USA), mint kutató doktorandusz dolgozott. 2010-ben Bolyai Kutatási ösztöndíjat nyert, 2012-ben a Nemzeti Kiválóság Program keretében Magyary Zoltán Kutatási Ösztöndíjat kapott. Irányítása alatt hallgatói eddig 21 TDK dolgozatot adtak be, melyből OTDK helyezést ért el 11 dolgozat. A konzultált TDK dolgozatok eredményeként 11 elfogadott nemzetközi publikáció is született. 2004-2011 között a PPKE ITK TDT titkára, később elnöke, évente szervezi a kari TDK konferenciát, a 2011 évi XXX. Jubileumi OTDK Informatika Tudományi Szekciónak ügyvezető elnöke volt. Önálló laboratórium és szakdolgozat/diploma munka során több, mint 70 BSc-MSc hallgatót konzultált, melyek közül eddig 16-an doktoranduszként folytatták tanulmányaikat. Témavezetettjei közül 5-en Ph.D. fokozatot szereztek. Kutdiák mentor tevékenység keretében több középiskolás diákot mentorált. Legutóbb 2018-ban Vas Zsófia Alexa a Tudományos Diákkörök XVIII. Kárpát-medencei Konferenciájának döntőjére jutott ki és ott különdíjat nyert. Több OKA pályázatot nyert el és sikerrel valósította meg hallgatóinak aktív részvételével tehetségműhely, TDK, OTDK és középiskolai tehetséggondozó tábor szervezését.