2009
informatika
Rák Ádám
Kaotikus Chua áramkörök áramköri realizációjának genetikus algoritmussal segített tervezése
Témavezető:
Dr. Cserey György
Összefoglaló
Az elektronikai áramkörök automatizált tervezése az elmúlt évtizedekben egyre jelentősebb szerepet kap. Kivételes gyorsasággal növekvő cégek, mint pl. a Cadence, Synopsys és Metor Graphics létezésükkel bizonyítják ezt a technológiai forradalmat. Az integrált áramköri gyártásban kimagasló szerepet játszó cégek napjainkban egyre nagyobb fontosságot tulajdonítanak az analóg áramkörtervezés automatizálásának.
Az analóg áramkörtervezés izgalmas és érdekes területe a nemlineáris áramkörök tervezése. Számos olyan tulajdonsága van ezeknek az áramköröknek, melyek nem, vagy csak részben vizsgáltak. Ilyen jelenségek a bifurkáció, fraktálok és káosz. A kaotikus áramkörök egyik legjobban tanulmányozott esete, Chua kaotikus áramköre, mely sok szempontból figyelemreméltó tulajdonságokkal rendelkezik.
Az általunk alkalmazott módszer egy gyorsabb és megbízhatóbb eljárást ad kaotikus Chua áramkörök tervezéséhez, mint az ezt megelőző eredmények. Áttekintve az irodalmat, eddig nagyságrendileg összesen egy tucat áramköri megvalósítás készült, melyek többsége szabadalommal védett, és jelentős mérnöki tervezői munkát takar. Az általunk megvalósított automatizált tervező rendszer a Chua áramkörben található nemlineáris ellenállás áramköri realizációját segíti. Egy megadott egyszerű áramkörből és ebben alkalmazott áramköri alkatrész halmazból kiindulva módosítja az áramkört, amíg egy megadott karakterisztikát nem mutat. Az áramkör változtatása alapvetően ellenállások hozzáadásával, elvételével és azok értékeinek módosításával történik. Az áramkörök tesztelése és kiértékelése SPICE szoftver segítségével valósult meg.
A rendszerrel néhány óra alatt akár több, mint egy tucat új áramkört lehet tervezni. Képes kezelni a megvásárolható alkatrészek (pl. műveleti erősítők) modelljeit, így valóságban megépíthető áramköröket kapunk, melyek közül egyet meg is építettünk. Eljárásunk remélhetőleg a jövőben további más olyan analóg, nemlineáris áramkörök tervezését is segítheti, melyek megtervezéséhez igen jelentős mérnöki munka szükséges.
Rák Ádám
Rák Ádám
Mivel kezdettől célom volt, hogy doktoráljak, ezért tudatosan arra használtam a TDK adta lehetőséget, hogy ráhangolódjak a tudományos munkára. Több esetben a TDK dolgozat nálam előfutára volt a nemzetközi folyóirat cikknek az adott témában. Ekkor ismertem meg témavezetőmet, aki a TDK után a diploma és a doktori munkámban is témavezetőm lett. Így a TDK nagyban segített elindulni pályámon.
Curriculum Vitae
Gimnáziumi éveimet a Miskolci Fényi Gyula Jezsuita Gimnáziumban töltöttem 1996-2004-ig. Műszaki Informatika diplomámat a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Karán szereztem 2009-ben. Ugyanebben az évben barátaimmal közösen megalapítottuk a StreamNovation Kft.-t egyetemi spin-off kereteken belül, a tématerületei a cégnek a párhuzamos rendszerek (főleg GPU) köré csoportosulnak. Azóta is ott dolgozom. 2014-ben doktori fokozatot szereztem a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Multidiszciplináris Műszaki és Természettudományi Doktori Iskolában.
Dr. Cserey György
Dr. Cserey György
Dr. Cserey György Gábor, 2007-től a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen dolgozik és vezeti az Érzékelő robotika labort. Jelenleg egyetemi docens. Oktatási, kutatási és fejlesztési tevékenységet folytat. Ph.D. fokozatát 2006-ban a PPKE ITK-n szerezte Infobionikából. 2003 április és 2004 június között a Notre Dame-i egyetemen (USA), mint kutató doktorandusz dolgozott. 2010-ben Bolyai Kutatási ösztöndíjat nyert, 2012-ben a Nemzeti Kiválóság Program keretében Magyary Zoltán Kutatási Ösztöndíjat kapott. Irányítása alatt hallgatói eddig 21 TDK dolgozatot adtak be, melyből OTDK helyezést ért el 11 dolgozat. A konzultált TDK dolgozatok eredményeként 11 elfogadott nemzetközi publikáció is született. 2004-2011 között a PPKE ITK TDT titkára, később elnöke, évente szervezi a kari TDK konferenciát, a 2011 évi XXX. Jubileumi OTDK Informatika Tudományi Szekciónak ügyvezető elnöke volt. Önálló laboratórium és szakdolgozat/diploma munka során több, mint 70 BSc-MSc hallgatót konzultált, melyek közül eddig 16-an doktoranduszként folytatták tanulmányaikat. Témavezetettjei közül 5-en Ph.D. fokozatot szereztek. Kutdiák mentor tevékenység keretében több középiskolás diákot mentorált. Legutóbb 2018-ban Vas Zsófia Alexa a Tudományos Diákkörök XVIII. Kárpát-medencei Konferenciájának döntőjére jutott ki és ott különdíjat nyert. Több OKA pályázatot nyert el és sikerrel valósította meg hallgatóinak aktív részvételével tehetségműhely, TDK, OTDK és középiskolai tehetséggondozó tábor szervezését.