2023
informatika
Németh Dániel István
Hálózati fogyasztók klasszifikációja edge computing megoldásokkal
Témavezető:
Dr. Tornai Kálmán
Összefoglaló
A megújuló energiaforrások elterjedésével egyre nehezebb feladat az elektromos hálózat terhelésének és termelésének kiegyensúlyozása. A folyamatosan változó terhelés mellett a termelés oldalán is megjelentek a nem vezérelhető nap- és szélerőművek. Ezen megújuló energiaforrások kihasználásának maximalizálásához szükség van a hálózat fogyasztói összetételének ismeretére, valamint a fogyasztók vezérlésére, ütemezésére. A hálózat fogyasztóinak ismerete lehetőséget ad a hálózat terhelésének előrejelzésére. Bizonyos fogyasztók működése ütemezésével a hálózat terhelése időzíthető, lehetővé téve a megújuló energiaforrások kihasználásának maximalizálását.

A kutatás korábbi lépéseiben megépítésre került egy mérőeszköz prototípus, mely képes olyan mérési adatokat rögzíteni, amivel különböző klasszifikációs módszerekkel lehetséges a csatlakoztatott fogyasztó pontos felismerése. A mérőeszköz egy dimmer segítségével levágja a fogyasztó feszültségforrását és méri a fogyasztó reakcióját. A mérési adatokat többféle klasszifikációs módszerrel vizsgáltam, ezek közül a legpontosabb a Convolutional Neural Network (CNN) alapú klasszifikáció volt. A kutatás során megvizsgálásra került, hogy kevesebb adattal is el lehet-e érni hasonlóan pontos eredményeket, ehhez kerültek definiálásra mérési profilok. Négy különböző mérési eljárást megvizsgálva, a klasszifikációs pontosság csak kis mértékében romlik. Az eredményekből TDK dolgozat és nemzetközi konferenciára cikk is készült.

A különböző mérési profilok, valamint a különböző klasszifikációs módszerek vizsgálatának célja az volt, hogy mind felhő alapú klasszifikációhoz, mind edge computing megoldásokhoz nyújtson lehetséges megoldást. A mostani TDK dolgozat az egde computing megoldás megvalósítását tartalmazza. Az eredeti prototípus nem hálózaton keresztül továbbította a méréseket, valamint a klasszifikáció is számítógépen futott. Új prototípus eszközt kellett építeni, mely képes egyszerre WiFi-n kommunikálni, a klasszifikációt futtatni és a mérést elvégezni. Az eredeti prototípusban használt ESP32 mikrokontrollerrel nem volt megvalósítható a precíz mérés és WiFi kapcsolat párhuzamosan, így két mikrokontrollerre volt szükség. Az új prototípusban egy RP2040 mikrokontroller felel a mérés elvégzéséért, míg az ESP32 végzi a klasszifikációt és kommunikál WiFi-n keresztül.

A megépített prototípus validálása mérésekkel is megtörtént. Az eredeti kutatásban használt eszközök újra megmérésre kerültek, az adatokból került tanításra a CNN. Ezután a mérőeszközzel újabb méréseket végeztem, ekkor a mikrokontroller végezte a klasszifikációt. Az eredmények alapján a rendszer pontosan képes meghatározni a csatlakoztatott fogyasztót 99\% feletti pontossággal. A teljes folyamat kevesebb, mint öt másodpercet vesz igénybe.
Németh Dániel István
Németh Dániel István
Adatok feltöltés alatt
Curriculum Vitae
Adatok feltöltés alatt
Dr. Tornai Kálmán
Dr. Tornai Kálmán
Adatok feltöltés alatt