2021
informatika
Zemlényi Botond
AMD videókártyák programozása HIP rendszerben
Témavezető:
Dr. Reguly István
Összefoglaló
Az elmúlt évek során az AMD-s videókártyák nagy fejlődésnek indultak, programozhatóságuk sokat fejlődött, és egyre több ember számára érhetőek el. A kutatások, fejlesztések során is megnőtt az igény a nagy teljesítményű gyorsítók iránt. Ilyen nagy erőforrássokat használ a High Performance Computing (HPC) világában az OPS is. Ez egy olyan C/C++ alapú domain specifikus nyelv, amely strukturált térhálókon való alkalmazások implementálását és futtatását teszi lehetővé különböző architektúrákon, például az NVIDIA-s GPU-kon és sok magos CPU-kon. Segítségével könnyen karbantartható kódot készíthetünk. Ezen nyelv könyvtárában az AMD-re való fordítás nem volt lehetséges. Célkitűzésünk az volt, hogy az AMD GPU-k programozási nyelvét, a HIP-t is beemeljük az OPS könyvtárába, majd ennek teljesítményét, működőképességét több különböző GPU-n is teszteljük.

Dolgozatomban az AMD-s GPU-kat, majd a HIP-t mutatom be. Ezt követően az OPS-sel foglalkozom és bemutatom, hogy milyen módon sikerült az OPS kibővítése. A munka során virtuális gépeken és távoli gépeken linux környezetben végeztem a fejlesztést. Az elkészített könyvtárat több különböző GPU-n, több különböző alkalmazáson futtattam. Az így kapott eredményeket megvizsgáltam, kiértékeltem és hasonló teljesítményű NVIDIA-s videókártyákon mért eredményekkel is összevetettem. Az értékelés során vizsgáltam a futásidőket, több GPU esetén a GPU-k közötti kommunikációs időt is. Vizsgáltam, hogy milyen feladatok elvégzése közben képes hatékonyan működni ez az architektúra.

Az OPS open-source és megtalálható Githubon. Az elkészült könyvtár is felkerült ide, így mostantól bárki számára elérhető.
Zemlényi Botond
Zemlényi Botond
Adatok feltöltés alatt
Curriculum Vitae
Zemlényi Botond vagyok, másodéves hallgató az egyetem mérnökinformatikus mesterszakán. Témavezetőmmel 2019 ősze óta foglalkozunk párhuzamos programozás, HPC témakörével. Korábbi TDK dolgozatomat is ebben a témakörben írtam. A számítástechnikai eszközök; telefonok és számítógépek az elmúlt időszakban felkeltették érdeklődésemet, szívesen tanulok, olvasok róluk. TDK-ra azért jelentkeztem, hogy bemutassam a kutatási témámat, amivel 2021 nyara óta foglalkozom, terveim szerint a diplomamunkám is ez a téma lesz.
Dr. Reguly István
Dr. Reguly István
Reguly István Zoltán 2010-ban MSc, majd 2014-ben PhD oklevelet szerzett a PPKE ITK-n. Disszertációját a nem-strukturált térhálókon értelmezett algoritmusok absztrakciójából és implementációjából írta. Négy hónapot töltött az NVIDIA cégnél, ahol az algebraic multigrid algoritmusok GPU-s gyorsítását kutatta. 3 évet töltött az oxfordi egyetem Oxford e-Research Centre intézetében, ahol a domén-specifikus programozási nyelveket kutatta.