2021
informatika
Kis Márton
Neurális reprezentációk tanulása felügyelet nélküli gépi tanulással
Témavezető:
Dr. Újfalussy Balázs
Összefoglaló
A neurális aktivitást klasszikusan felügyelt tanulásos technikákkal analizálták, ahol a vizsgálni kívánt változót, illetve annak pillanatbeli értékét előre rögzíteni kell az analízis során. Ez a keretrendszer nem tesz lehetővé eddig ismeretlen vagy kísérletesen nem mérhető változók, funkcionalitások felfedezését melyért egy adott agyterület felel. Dolgozatom célja ezért egy modern, általános célú felügyelet nélküli gépi tanulásos technika, a Variációs Autoenkóder (VAE) neurális adatra való adaptálása volt. A VAE az egyik legnépszerűbb mély-generatív modell, mely variációs inferenciát ötvözi a neurális hálók erejével. Ezzel a módszerrel lehetőségünk van kinyerni az adatban rejlő látens struktúrát, egy értelmezhető, potenciálisan alacsonydimenziós reprezentációját az egyébként zajos és magasdimenziós neurális adatnak. A feladat kihívásokkal teli, hiszen az adat jellege Gausstól eltérő statisztikai modellt követel meg, illetve a látensek értelmezése új módszereket igényel.

Munkámban hippokampális neurális adatra alkalmaztam béta-VAE-t, hogy megvizsgáljam reprezentál e a hippokampusz térbeli navigáció során a pozíción kívüli egyéb változót, mely zajként volt kezelve a felügyelt tanulásos analízisek során. Mivel az állat 2 dimenziós térbeli pozíciója ismert a mérés során, a VAE által tanult látens reprezentációt az alapján értékeltem ki, hogy a látens dimenziókból mennyire pontosan becsülhető a pillanatnyi pozíciót. Feedforward neurális hálózatokat és Bayesi inferenciát implementáltam a pozíció dekódolására, hogy a VAE-val elérhető pontosságot felügyelt technikák pontosságával mérjem össze.
Eredményeim azt mutatták, hogy a VAE alulteljesít az említett felügyelt tanulásos módszerekhez képest, a generatív faktorok (2D-s pozíció) nem különültek el független látens dimenziókban. Azonban a VAE látensein további nemlineáris dimenzióredukciót (Isomap) alkalmazva „disentangled” reprezentáció áll elő, ahol 2 dimenzió pontosan kódolja a pozíciót. A VAE+Isomappel megtalált reprezentáció 3 dimenziós és topológiailag ekvivalens a pozícióváltozóval.

Munkám során megmutattam, hogy a hippokampális aktivitás a pozíción kívül egyéb változót is kódol. Megmutattam továbbá, hogy a VAE-k sikeresen alkalmazhatóak neurális adaton, azonban, ha a valódi látens faktorok nem Gauss eloszlásúak vagy a leképezés a látensek és a megfigyelések között erősen nemlineáris (mint a felhasznált adatban), a VAEk nem elég rugalmasak, további nemlineáris dimenzióredukciós technika alkalmazása szükséges.
Kis Márton
Kis Márton
Adatok feltöltés alatt
Curriculum Vitae
Kis Márton vagyok, másodéves a mérnökinformatika mesterképzésen. Az alapképzést az ELTE-n végeztem fizika szakon, így folyamatosan rengeteg új dolgot tanulok. Komputációs idegtudományi kérdéseken dolgozom ahol fel tudom használni az egyetemen megszerzett tudást és ugyan így fordítva.
Dr. Újfalussy Balázs
Dr. Újfalussy Balázs
Adatok feltöltés alatt