2019
biológia
Váncsodi Melinda
Talamikus manipuláció elektrofiziológiai hatásának térképezése az amigdala mikrohálózatában
Témavezető:
Kocsis Kinga
Összefoglaló
A megfelelő félelmi memória kulcsfontosságú a környezeti adaptációhoz, mely kialakításában az amigdala kitüntetett szerepet játszik. Előfeltétele a releváns környezeti ingerek jelenléte. Ugyanakkor elengedhetetlen az is, hogy az amigdala megfelelő, ébrenléti állapotot kialakító serkentő bemenetet kapjon a szenzoros információk pontos feldolgozásához. E két információt két talamikus pálya szolgáltathatja. Így a készenléti állapotra vonatkozó szignált közvetítő kalretinin-tartalmú (KR+) középvonali (KT), míg a szenzoros információért felelős, ugyancsak KR+ posterior intralamináris/szupragenikuláris magvakból (PIL/SG) érkező bemenetek terjedési útvonalát és hatásait vizsgáltam meg az amigdalában. Továbbá a félelmi tanulás során fontos szerepet játszó, lokális gamma oszcilláció talamikus befolyását tanulmányoztam. A talamikus rostok pályaspecifikus optogenetikai aktiválásával az amigdaláris helyi mezőpotenciálban (LFP), soksejt-aktivitásban (MUA) és gammaerőben bekövetkező változásait nagy időbeli és térbeli felbontást biztosító sokcsatornás (256) in vivo elvezetéseken monitoroztam. A KT rost aktivációja az amigdalostriatális területre (AStr) és az intercalated sejtekre (ITC) rövid latenciájú serkentő, depolarizáló hatással volt, a bazolaterális amigdalában (BLA) pedig gátlást, hiperpolarizációt idézett elő. A PIL/SG rostok AStr/ITC területére voltak aktiváló hatással, viszont a laterális amigdalában (LA) idéztek elő gátlást. A perifériás averzív stimulálás a PIL/SG rostoknak megfelelő LFP mintázatot eredményezett. A MUA minden esetben tükrözte a LFP változásait. Mind az optogenetikai, mind az averzív stimulálások hatással voltak az amigdaláris gammaerőre, főként az LA/BLA területén idéztek elő oszcilláció növekedést.
Eredményeim arra utalnak, hogy a két KR+ talamikus pálya gyorsan és hatékonyan képes, egymástól eltérő amigdaláris mikrohálózatot kontrollálni az általa szállított szenzoros és készenléti információk révén. A kétféle szignál integrációja az ITC területén valósulhat meg, mely így kulcsszerepet játszhat az amigdala-függő viselkedésformák kialakításában és ennek hátterében álló gamma oszcilláció formálásában.
Dolgozatomban én végeztem az elektrofiziológiai adatok feldolgozását, az LFP, MUA, hisztogramok, latencia valamint gammaerő-változás analízisét, a klaszterező módszerek összehasonlítását a hasonlósági térkép létrehozásával, a kézi idegsejt-válogatást zajmentesítés céljából, illetve a gammadetekciós eljárás megvalósítását.
Váncsodi Melinda
Váncsodi Melinda
Adatok feltöltés alatt
Curriculum Vitae
A PPKE-n való tanulmányaim során lehetőség nyílt az MTA TTK Hálózat és Viselkedés Neurobiológiai Kutatócsoport munkájába szakmai gyakorlat keretében bekapcsolódni, melynek eredményeként azóta is ott dolgozom. Az ottani konzulensem, Kocsis Kinga ösztönzött arra, hogy az eddig elért kutatási eredményeimet TDK konferenciára vigyem. Időm nagy részét az itt folytatott munka és tanulás teszi ki, de ha akad egy kis szabad időm, azt 3D modellezéssel, game engine programozás tanulásával és rubik kockázással töltöm.
Kocsis Kinga
Kocsis Kinga
Az ELTE Természettudományi Karán végeztem biológusként 2014-ben. Prof. Dr. Ulbert István csoportjában kezdtem el rágcsálók soksejtes neurofiziológiájával foglalkozni mesterszakos hallgatóként. Dr. Barthó Péter laborjában folytattam az elektrofiziológiai kísérletezést, megismerkedtem az akusztikus stimulálás és az optogenetika alapjaival egérmodellben. Dr. Mátyás Ferenc kutatócsoportjában bővítettem ismereteim az idegszövettani és viselkedésvizsgálatok terén is. Jelenleg a PPKE ITK Roska Tamás Műszaki és Természettudományi Doktori Iskolájában vagyok doktorjelölt. Doktori kutatói munkám Prof. Dr. Ulbert István és Dr. Mátyás Ferenc társtémavezetősége alatt végzem, tudományos fókuszom a talamusz-amygdala hálózat vizsgálata egerek félelmi hallófeldolgozásában. Idegtudományi pályafutásom során alkalmam volt továbbá több hónapot dolgozni Dr. Adam Kampff csoportjában, a lisszaboni Champalimaud Centre for the Unknown kutatóintézetben, valamint a woods hole-i Marine Biological Laboratory Neural Systems & Behavior kísérletes kurzusának keretében.

Több PPKE ITK-s hallgató konzulense voltam önálló laboratóriumi és szakdolgozati témájában, mindig kölcsönösen inspirálónak és üdítőnek tartottam a hallgatókkal együtt végzett munkát. A sok szabad együtt gondolkozás, kemény alkotói munka pedig a tudományos diákköri munkákban is meghozta gyümölcsét.