2007
műszaki
Tar Ákos - Veres József
Humanoid robotláb tervezése és megvalósítása
Témavezető:
Dr. Cserey György
Összefoglaló
Az emberszerű járás jelenleg aktív kutatási terület. Könnyen elképzelhető, hogy a jövő robotjai, mind katonai, mind kereskedelmi felhasználásban egyre inkább az ember felépítéséhez hasonló, két lábon járó humanoidok lesznek. Általánosságában elmondható, hogy ennek a területnek a kutatásában résztvevő cégek eredményeiket nem nagyon publikálják.

A fejlesztésbe való bekapcsolódást az is nehezíti, hogy a kísérleti munkához szükséges robotlábhoz nehezen lehet hozzáférni. Ezért célunk eléréséhez, - hogy járási algoritmusokkal végezhessünk kísérleteket – egy saját humanoid robotlábat is terveznünk és építenünk kellett.

A dolgozatban bemutatjuk a tervezés menetét és az általunk megépített 55 cm magas robotot. A dolgozatban részletesen tárgyaljuk rendszerünk hardveres felépítését, a működtető elektronika egyes elemeit és a mikrokontrollereken és a számítógépen implementált vezérlő szoftvert is. Az elkészült eszköz működőképességét a megvalósított járás bemutatása igazolja. Az elvégzett kísérletek és a beépített szenzorokkal történt mérések elemzése azt mutatja, hogy a robot alkalmas bonyolultabb járási algoritmusok és egyensúlyozó szabályozások implementációjára is. A dolgozatban kitekintést adunk a szakirodalomban elérhető járási algoritmusokról és megközelítésekről ugyanakkor összehasonlítva ezeket indokoljuk, hogy melyeket szeretnénk a közeljövőben kipróbálni és alkalmazni a roboton.
Munkánk fő eredményének tartjuk, hogy statikusan stabil járást valósítottunk meg az általunk épített humanoid robotlábon.
Tar Ákos
Tar Ákos
Adatok feltöltés alatt
Curriculum Vitae
Adatok feltöltés alatt
Veres József
Veres József
Az OTDK-n való részvétel és méginkább az odavezető út nagyban
hozzájárult ahhoz hogy közelebb kerülhessek a kutatás és fejlesztés
területéhez, hogy közös álmunkat egy járó robotot alkothassunk és
országosan is megmérettethessük magunkat. Innen nem volt kérdés
hogy tanulmányaimat a doktori iskolában folytassam. Majd kutatási
eredményeinkből egy egyetemi spin-off céget alapítsunk.
Curriculum Vitae
1998-2002 Középiskolai tanulmányok
Pálfy János Műszeripari és Vegyipari Szakközépiskola (Szolnok)

2002-2007 Egyetemi tanulmányok
Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai Kar (Budapest)

Végzettség: Műszaki informatikus

2009-2011 Szakirányú posztgraduális továbbképzés
Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bionikus Számítástechnika Továbbképzés (Budapest)

Végzettség: Bio-informatikai szakmérnök

2007-2012 Doktori tanulmányok
Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai Kar Interdiszciplináris Doktori Iskola (Budapest)

2013- OptoForce Kft,
alapító és CTO
Dr. Cserey György
Dr. Cserey György
Dr. Cserey György Gábor, 2007-től a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen dolgozik és vezeti az Érzékelő robotika labort. Jelenleg egyetemi docens. Oktatási, kutatási és fejlesztési tevékenységet folytat. Ph.D. fokozatát 2006-ban a PPKE ITK-n szerezte Infobionikából. 2003 április és 2004 június között a Notre Dame-i egyetemen (USA), mint kutató doktorandusz dolgozott. 2010-ben Bolyai Kutatási ösztöndíjat nyert, 2012-ben a Nemzeti Kiválóság Program keretében Magyary Zoltán Kutatási Ösztöndíjat kapott. Irányítása alatt hallgatói eddig 21 TDK dolgozatot adtak be, melyből OTDK helyezést ért el 11 dolgozat. A konzultált TDK dolgozatok eredményeként 11 elfogadott nemzetközi publikáció is született. 2004-2011 között a PPKE ITK TDT titkára, később elnöke, évente szervezi a kari TDK konferenciát, a 2011 évi XXX. Jubileumi OTDK Informatika Tudományi Szekciónak ügyvezető elnöke volt. Önálló laboratórium és szakdolgozat/diploma munka során több, mint 70 BSc-MSc hallgatót konzultált, melyek közül eddig 16-an doktoranduszként folytatták tanulmányaikat. Témavezetettjei közül 5-en Ph.D. fokozatot szereztek. Kutdiák mentor tevékenység keretében több középiskolás diákot mentorált. Legutóbb 2018-ban Vas Zsófia Alexa a Tudományos Diákkörök XVIII. Kárpát-medencei Konferenciájának döntőjére jutott ki és ott különdíjat nyert. Több OKA pályázatot nyert el és sikerrel valósította meg hallgatóinak aktív részvételével tehetségműhely, TDK, OTDK és középiskolai tehetséggondozó tábor szervezését.